Kamienica Bystrzyckiego

 

Kamienica Bystrzyckiego na Rynku Wielkim w Zamościu

„Kamienica Bystrzyckiego, powstała w 1. 1958-1612 z udziałem B. Morando, w poł. XVII w. rozbudowa, ok. poł. XIX w. zniesienie attyki i przebudowa. Kamienica murowana, 3- kondygnacyjna, 3-traktowa, 2-dzielna z szeroką sienią; fasada 4-osiowa z arkadowym podcieniem, z zwornikami, boniowaniem, gzyms z tryglifami i rozetami w metopach, okna w obramieniach z nadprożami, lukarny i portal arkadowy z trójkątnym frontonikiem, tez portale w sieni – arkadowy i prostokątny z nadprożem, w elewacji tylnej ganek na I p. i schody, w izbach przednich na I p. stropy dekoracyjne, w izbie tylnej parteru filar międzyokienny, polichromie.”

Kamienica przez kilkaset lat przechodziła z rąk do rąk, a jej pierwszym właścicielem był malarz Zamojskich Krzysztof Bystrzycki, dla którego została wybudowana. Obecnie budynek jest własnością komunalną Miasta Zamość.

Kamienica Bystrzyckiego zbudowana została w latach 1958-1612 przy udziale B. Morando w połowie XVII wieku. Budynek został rozbudowany w połowie wieku XIX- zniesiona została attyka, a część została przebudowana. Złożona z trzech murowanych kondygnacji, jest 3-traktowa i 2-dzielna z bardzo szeroką sienią. Fasada 4-osiowa z arkadowym podcieniem, zwornikami, boniowaniem, gzymsem z tryglifami oraz rozetami w metopach, okna z obramieniami i nadprożami, lukarny, portal arkadowy z frontonikiem trójkątnym, portale w sieni. Cała kamienica jest niezwykła i kryje w sobie wiele historii.